Forum www.SEKCJA IX.fora.pl Strona Główna www.SEKCJA IX.fora.pl
Piska Grupa Airsoft
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Gry Bitewne - poradnik dla osób, które nie są w temacie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.SEKCJA IX.fora.pl Strona Główna -> Gry Figurkowe/Strategiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rob
Administrator



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 752
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Sekcja IX Pisz
Płeć: facet

PostWysłany: Pon 9:40, 06 Gru 2010    Temat postu: Gry Bitewne - poradnik dla osób, które nie są w temacie

Czym są gry bitewne?
Krótki poradnik dla osób, które nic nie wiedza na ten temat
Autor: Rafał 'WilliamWolfes' Jankoś
Redakcja: Krzysztof 'Szczur' Hryniów

Artykuł przeznaczony jest głównie dla początkujących graczy i osób niezaznajomionych z tematyką. Większość ludzi grających w gry bitewne charakteryzuje się tym, że interesuje się zazwyczaj modelarstwem, historią z uwzględnieniem elementów militarnych czy grami, w których ma się kontakt z przeciwnikiem (gry karciane, planszówki, czy multiplayer w grach komputerowych). Osoby takie poszukują odpowiedzi na pytanie czy jest coś takiego, aby móc zagrać ładnie pomalowanymi modelami na pięknej makiecie? Otóż jest - są to właśnie gry bitewne. Rozgrywa się je przy pomocy starannie wykonanych figurek na wspaniałych makietach układanych na stole, które odwzorowują pole bitwy.
Rozgrywka w grach bitewnych podzielona jest na tury, podobnie jak w szachach, jednak jest znacznie bardziej rozbudowana – gdy nadejdzie nasza kolej nie ruszamy się tylko jednym pionkiem, lecz wykonujemy cały szereg czynności w odpowiednich fazach, które składają się na turę. Czynności zazwyczaj wykonuje się naprzemiennie (ale nie jest to regułą) starając się w przemyślany (strategiczny) sposób rozbić oddziały przeciwnika lub wykonać inne zadania, które zapisane były w scenariuszu. Wszystkie systemy gier bitewnych są w jakimś stopniu do siebie podobne, różnią się jednak poziomem komplikacji i dynamiką, co powoduje, że w niektórych mniej się myśli nad taktyką, zaś więcej rzuca kostkami czy walczy jednostkami. Dlatego ważny jest wybór odpowiedniego systemu, tak by pasował do naszych upodobań.
Przed rozpoczęciem przygody z grami bitewnymi, należy się zastanowić, czy naprawdę jesteśmy tym zainteresowani, a nie chcemy zacząć tylko dlatego, że koledzy co grają nas namówili. W innym bowiem przypadku granie najpewniej znudzi nam się po miesiącu-dwóch i będzie po prostu wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Jednak, gdy już jesteśmy zdecydowani, wtedy warto rozpocząć kolekcjonowanie figurek. Słowa kolekcjonowanie użyłem celowo, ponieważ gry bitewne to spory wydatek. Zakup nowej drużyny czy armii to wydatek minimum 200-300 zł na same modele, a do tego trzeba doliczyć, (jeżeli naprawdę chcemy czerpać z tego przyjemność) koszt farb (ok. 100-150zł), pędzli (ok. 20-50zł) oraz akcesoriów i materiałów do budowy makiet (min. 50zł).
Chciałbym również przybliżyć podział gier bitewnych ze względu na rozmiary liczebności armii. Często spotykanymi i chętnie rozgrywanymi są systemy skirmish (od kilku do kilkunastu figurek na stronę); pozostałe systemy nie mają jednoznacznego typu, ale są to już bitwy w których występują charakterystyczne odziały, niekoniecznie tworzące zwarte szyki (właśnie stąd wzięła się nazwa skirmish – od ang. słowa określającego luźna formację) - w takich bitwach bierze udział minimum kilkadziesiąt modeli, a często więcej niż sto.

Postaram się teraz przedstawić kilka systemów bitewnych oraz podam linki do oficjalnych stron.

Warhammer Fantasy Battle / Warhammer 40.000 / Lord of the Rings - Wydawnictwa Games Workshop, wiodącej firmy na rynku gier bitewnych, które osobiście uważam, że produkuje jedne z najlepszych modeli i systemów bitewnych. GW produkuje również wiele innych gier, m.in. Mordheim, Inquisitor czy Blood Bowl. Warhammer Fantasy Battle to system stricte fantastyczny pozwalający na rozgrywanie wielkich bitew potężnymi armiami, Warhammer 40.000 to gra bitewna toczona w dalekiej przyszłości, a w Lord of the Rings toczymy bitwy w tolkienowskim świecie Władcy Pierścieni.

Konfrontacja / AT43 - Wydawnictwa Rackham, modele tej firmy są niemalże idealne, do tej pory wydawali modele tylko metalowe, jednak od jakiegoś czasu pojawiają się równie dobrze wykonane modele plastikowe. Od początku skupili się na rozgrywkach skirmishowych (małe bandy zamiast wielkich armii) w świecie fantasy - lecz wraz z nową edycją widać zmianę polityki finansowej, na zbliżoną do polityki Games Workshop (polegającą na tym, iż potrzeba kupić więcej figurek, by stworzyć armię niezbędną do gry), która również odbiła się na rodzaju rozgrywek.

Mein Panzer / Blitzkrieg Commander – Do systemów tych używane są figurki firmy GHQ, które są chyba najbardziej szczegółowe ze wszystkich dostępnych na rynku. Za bardzo dobrą jakością idzie wprost proporcjonalnie cena, na którą trzeba przygotować swój portfel. Modele jak i system pozwalają rozgrywać bitwy z I i II wojny światowej. Niektóre zasady można nawet pobrać za darmo z Internetu.

Warmachine/Hordes
Bliźniacze systemy skirmishowe amerykańskiej firmy Privateer Press, których akcja rozgrywa się w mrocznym, steampunkowym świecie. Cechują się prostymi i uniwersalnymi zasadami podstawowymi.
Warmachine pozwala graczowi przejąć kontrolę nad potężnymi, ciężko uzbrojonymi robotami parowymi (steamjacks), wspomaganymi mocami magów (warcasters) i wieloma innymi jednostkami. Dostępnych jest 5 zróżnicowanych frakcji.
Hordes zaś skupia się na starciach gigantycznych bestii (warbeasts) i i kontrolujących je magów (warlocks). Występuje także mnogość pospolitej piechoty. W Hordes możemy zostać dowódcą jednej z 4 armii bestii.


A więc, kiedy wiemy już, na czym polegają gry bitewne, odpowiada nam to, mamy pieniądze na start oraz wiemy, jaki system nam pasuje to wystarczy wybrać się do sklepu i zakupić odpowiednie rzeczy, a marzenie stanie się rzeczywistością.


Gry bitewne: pierwsze kroki
Autor: Tomek 'wiedzmak' Koślacz

Być może zetknąłeś się już z figurkami podczas jakiegoś konwentu, pokazu albo zobaczyłeś je na stronie i to sprawiło, że zapragnąłeś się tym pobawić. Gra bitewna patrząc z boku to duży stół, dwie spore grupy figurek i dwie osoby stające nad całością z zamyślonymi twarzami. W rzeczywistości jest to hobby z pogranicza modelarstwa i fantastyki, w którym gra się (potocznie nazywamy to bitwą) zbieraną przez siebie armią. Celem gry jest zwycięstwo nad oddziałami przeciwnika poprzez opanowanie kluczowych punktów pola bitwy, wypełnienie ustalonego wcześniej zadania lub zwyczajne zmasakrowanie wojsk przeciwnika. Całość rozgrywki trwa kilka godzin (choć większość bitew mieści się w dwóch godzinach) wypełnionych na przemian taktycznym kombinowaniem i śmiechem. Poza bitewniakami figurki są wykorzystywane np. do ilustracji sesji RPG , jednak to nie będzie tematem tego artykułu.

Po pierwsze – gry bitewne to zabawa dość kosztowna, dla większości systemów przygotuj się na wydatek rzędu przynajmniej 300 zł. Następnie uzbrój się w cierpliwość, nie uda ci się rozegrać epickiej bitwy w tydzień po pierwszym zakupie. Opanowanie zasad, zebranie kilku rodzajów figurek, pomalowanie ich - wszystko zabiera wiele czasu, którego wszak wiele na przyjemności nie mamy. Wspomniałem też o malowaniu – figurki sprzedaje się niepomalowane. Sam będziesz mógł nadać im charakterystyczne barwy i stylistykę. Sprawa ostatnia to język. Poza nielicznymi wyjątkami, zasady są od początku do końca po angielsku. Nie jest to może język wyszukany czy skomplikowany gramatycznie, lecz dużej części młodych graczy sprawia problem. Ta wyliczanka nie miała na celu odstraszenie Ciebie, chciałem tylko pokazać z grubsza, co czeka każdego zaczynającego przygody z bitewniakami.

Zanim cokolwiek kupisz – zastanów się, pozwoli ci to uniknąć wielu zbędnych nerwów i wydatków. Pierwsze pytanie jakie musisz sobie zadać to konwencja gry – SF albo fantasy? Następnie – chcesz prowadzić wielkie bitwy dużych armii czy rozgrywać dające więcej możliwości taktycznych potyczki niewielkimi grupkami żołnierzy? Szukasz skomplikowanych zasad i dużego realizmu czy w miarę prostej i luźniej rozrywki?

Znając już swoje preferencje najlepiej gdybyś udał się na jakiś większy turniej. Zobaczysz tam z pewnością przynajmniej kilka systemów bitewnych, a jednocześnie wiele różnych armii do każdego z nich. Gdy któraś wyraźnie ci się spodoba nie bój się podejść, zapytać. Jeśli człowiek akurat nie zastanawia się nad decyzją mającą zaważyć nad wynikiem bitwy to powinien chętnie opowiedzieć o swoich oddziałach. Zapamiętaj dwie podstawowe zasady zachowania na turniejach: kulturalne i przemyślane pytanie spotka się z ciekawą i miłą odpowiedzią, dwa - nigdy bez pozwolenia nie dotykaj czyichś figurek. Ludzie bywają przewrażliwieni na ich punkcie, choć zazwyczaj chodzi o troskę o modele z dość kruchymi elementami, które łatwo uszkodzić.

Mieszkasz w małej miejscowości i nie ma możliwości obejrzenia figurek w akcji? No cóż, sam przez to przechodziłem i jedynym lekarstwem na taką sytuację jest internet. Wielu fanów umieszcza zdjęcia swych wypieszczonych pędzelkiem zabawek w sieci, warto też zajrzeć na portale traktujące o bitewniakach i strony producentów. Spróbuj złapać jakiś kontakt na Gadu-gadu lub zapytaj na forum. Najlepszym rozwiązaniem jest odnalezienie forum miłośników wybranego systemu, które daje największe możliwości uzyskania odpowiedzi na pytania. Tutaj znów zwrócę Ci uwagę na mały drobiazg – zakładanie tematów. Kolejny, często dwudziesty z rzędu „Którą armię mam zbierać?” zdecydowanie nie skłoni starszych stażem kolegów do odpowiedzi, raczej po prostu zignorują go. Postaraj się uważnie czytać, gdyż na Twoje pytania najpewniej jest już odpowiedź w którymś z istniejących już na danym forum tematów. Na pewno nie zrekompensuje to rozmowy i oglądania na żywo, jednak pozwoli w miarę się zorientować.

Gdy zdecydowałeś się na system i wiesz, którą armią chcesz dowodzić, kup podręcznik z zasadami gry (warto zaznaczyć, że niektóre systemy mają darmowe zasady do ściągnięcia ze strony producenta). Przede wszystkim nie śpiesz się z kupowaniem, unikaj tzw. okazji. Spora grupa zaczyna zakupy od „tych fajnych trolli” zupełnie nie orientując się w realiach i w rezultacie część figurek (nie pasująca do zbieranej armii) zamiast do gry trafia na półkę. Przeanalizuj zasady, zastanów się nad kluczowymi elementami mechaniki. Potem nastąpi czas na podręcznik do swojej armii, w którym zwróć uwagę na zasady specjalne, jednostki i schematy rozpisek armii. Zastanów się również nad taktyką, którą przyjmie Twoja armia. Planujesz atakować czy bronić się? Czy postawisz na magię, ostrzał, szybkie uderzenie, solidne bloki piechoty? Ten wybór przesądzi o taktyce, jaką przyjmiesz, a także o figurkach, jakie powinieneś kupić. Teraz masz już z górki.

Kupując modele staraj się wybierać jednostki podstawowe jak najwcześniej. Pozwoli ci to spokojnie nauczyć się malować na najprostszych modelach i zyskać w miarę dużo figurek po niższych cenach. Czego będziesz potrzebował do pierwszej bitwy zależy od skali przyjętej przez wybraną przez Ciebie grę. Przykładowo jeśli preferuje ona duże bitwy, to na początku okażą się 2-3 oddziały oraz jakiś bohater, który będzie nimi dowodził. Jeśli system przystosowany jest do mniejszych potyczek to wystarczy od kilku do kilkunastu figurek, wśród których znów najpewniej jeden powinien być bohaterem. Dużo zależy od konkretnej gry.

Słowo o makietach. Początkowo poradzisz sobie bez nich, jednak każdy element na stole urozmaici grę. Wprowadź kilka prostych elementów, by plac bitwy stał się ciekawszy nie komplikując zbytnio rozrywki. Najłatwiej wykonać wzgórza i ruiny, opis ich wykonania powinien znajdować się w podręcznikach. Lasy stanowią trudniejszy orzech do zgryzienia – wykonywane samodzielnie (szczególnie przy figurkach w dużej skali) rzadko wyglądają efektownie. Ten problem trudno przeskoczyć – warto z czasem zainwestować w gotowe drzewa ze sklepów modelarskich. Jeśli z jakichś powodów nie możesz wykonać terenów, zaimprowizuj – książka czy pudełku może symulować górę, zaś kartka papieru las, Wiele materiałów na ten temat znajduje się w sieci.

kilka przydatnych linków:

[link widoczny dla zalogowanych] - portal dla graczy - dużo artykułów i informacji o systemach bitewnych i armiach w nich uczestniczących.

[link widoczny dla zalogowanych] - galeria przykładowych figurek

[link widoczny dla zalogowanych] - największa internetowa galeria pomalowanych figurek do różnych gier i systemów. Na tym portalu można obejrzeć zdjęcia najlepiej pomalowanych figurek - pod tym linkiem top 10

i na koniec stronka Golden Demon
[link widoczny dla zalogowanych] - Golden Demon to konkurs malarski organizowany przez fanów dla fanów Warhammera


Ostatnio zmieniony przez Rob dnia Pon 10:29, 06 Gru 2010, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.SEKCJA IX.fora.pl Strona Główna -> Gry Figurkowe/Strategiczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin